Pazarlama bütçesi olmayan veya çok az olan küçük işletmeler için, bir de email pazarlama gibi yeni gelişen bir pazarlama çeşidi ile uğraşmak gerçekten çok zordur. Anlıyoruz. Fakat email pazarlama sizin müşterilerinizle olan bağlantınızı koparmayarak daha fazla bilgi vermek ve almak için en ucuz ve en kolay yöntemdir.

Mailto’nun “Armut Piş Ağzıma Düş” paketi ile yılda özel 19 günde müşterilerinize özel tasarlanmış kutlama mesajı gönderilir. Siz sadece müşterilerinizin emaillerini kaydetmeyi unutmayın. Gerisini mailto halleder. Size sadece raporları okumak ve sonra müşterilerinizin tebriklerini almak kalır.

Eski müşterilerinize, en uygun maliyetli ulaşmak ve aksiyon almak için çözüm e-mail pazarlamadır.

E-mail başına yalnızca birkaç kuruş karşılığında müşterileri işletmenize çeken çekici, profesyonel e-posta kampanyaları gönderebilirsiniz. Ayrıca, yatırım karşılaşama tarafından yapılan araştırmaya göre e-mail pazarlamada harcanan her 1 $ için 43 $ gibi bir rakamdır.

Başlamak için 6 önemli ipucu aşağıda açıklanmıştır:

1. E-posta listenizi oluşturun

Öncelikli olan şeyler: E-posta listelerini satın almaktan kaçının. Satılan email listeleri başkaları tarafından defalarca kullanılmış ve buna karşı müşteriler artık rahatsız olmuşlardır. Direk izinsiz gelen e-mailler müşteri tarafında ilgiden çok nefrete dönüşüyor. Bu hem markanıza hem ürününüze hemde izinli listenizin okunmasına zarar verir. Önemli olan email listenizin sayıca çokluğu değildir.

Bunun yerine, web sitenizin veya blogunuzun ana sayfasına bir kayıt formu ile e-posta adresleri toplamaya başlayın veya çıkış sayfanızda bir e-posta kabul etmeyi ekleyin. Ayrıca, Facebook sayfanıza bir kayıt formu ekleyebilir ve takipçilerinize bu linki paylaşabilir veya tweet edebilirsin. Bir konferansa mı, yoksa etkinliğe mi katılıyorsunuz? İlgili katılımcılardan e-posta adresleri toplamak için masanıza bir kayıt sayfası ekleyin.

Başka harika fikir, e-posta kayıt formunuzu özelleştirmektir. Abonelere demografik bilgilerini veya ilgi alanlarını sunma olanağını verirseniz, e-posta listenizi segmentlere ayırabilir ve belirli kitlelere hedefli mesajlar gönderebilirsiniz.
E-posta veritabanınızı oluşturmak zaman alıyor ancak sahip olduğunuz en değerli varlıklardan biri olacak.

Hızlı çözüm: Mailto size birkaç dakika içinde güzel kampanyalar oluşturmanıza olanak sağlar.

2. Mesajınızı hazırlayın

Artık sağlam bir abone listeniz varsa , müşterilerinize mesajları hazırlayın. Ama nereden başlıyorsun? İşte sadece birkaç fikir:

Sadece Üyelerinize özel satış ve indirimler sunun. Sadece Üyeler! Bugün% 40 tasarruf edin!
Kar amacı gütmeyen mesajlarda gönderin. Profesyonel tavsiye ve öneriler gönderin.
Yaptığınız yenilikler veya sosyal faaliyetlerden bilgi verin. Sadece bu ay: Çocuklara ücretsiz yemek 7 pm den 4 pm her Cuma!

3. Güçlü konu başlıkları yazın

Elbette, mesajınızı açmanız ilk adım konu başlığını okuyucunun ilgisine sunmaktır. Okuyucunun dikkatini çekmek için ortalama olarak 40 ila 60 karakter arasında ve yaklaşık beş saniye var. Seçtiğiniz sözcükler kritiktir. Harika konu satırları yazmak için birkaç ipucu:

Tümünü oku! Mesajınızın en önemli gerçeklerini birkaç kelimeyle vurgulayın (tıpkı yerel gazetenizdeki bir başlık gibi).

Numara oyunu. Gece yarısı TV komedisi İlk 10 listesine sahip değil! Müşterilerinize “En İyi 5” veya “En Kazançlı 7” başlıkları ile vermeye çalışın.

Özel yap. Konunuza zaman hassasiyeti ve kişiselleştirme kazandırarak alıcıları cezbedin. “Bir Gün Sadece Satış!” Veya “Sadece Sizin İçin Özel Satış!” ifadelerinin tıklanması için teşvik etme olasılığı yüksektir.

4. E-mailinizi sosyal medyada yaymak

Artık mükemmel bir e-mail bülteni hazırladığınıza göre, bülteninizi Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal ağlarda yayınlayarak genişletin. Sosyal medya müşterilerinizle bir konuşma başlatmak veya ne kaçırdıklarını göstermek için harika bir yoldur. Ayrıca e-posta mesajlarınıza sosyal medya simgeleri ekleyebilir, böylece abonelerinizi popüler sosyal sitelerde takip etmeye teşvik edersiniz. E-mail bülteninize sosyal medya paylaşım linkleri eklemek mailto sisteminde çok kolaydır.

5. Kampanyanızı test edin

Kampanyalarınızı test ederek hedef kitleyle en iyi şekilde nasıl bağlantı kurabileceğinizi keşfedin. Hangi sürümlerin daha iyi yanıt aldığını görmek için farklı tasarımlar, başlıklar, teklifler ve içerik yerleştirme deneyin.

Kampanyalarınızdaki resimleri değiştirin, bağlantıları ekleyin veya silin, aynı e-posta için farklı konu satırları kullanın ve hangisinin daha fazla açıldığını görün. Yakında, test sonuçlarınıza dayanarak sezgisel olarak daha iyi kampanyalar oluşturacaksınız.

6. Yanıtlarınızı analiz edin

Birkaç e-posta kampanyası gönderdikten sonra, e-postalarınızın performansını anlamak için ihtiyaç duyduğunuz geri bildirimlere sahip olursunuz.

Açılma oranlarınız nedir? Açılma oranı; işinize, teklif türünüze, e-postalarınızı ne sıklıkta gönderdiğinize vb. bağlı olarak değişebilir. Tıklama oranınız nedir? Okuyucuları web sitenize tıklayarak nasıl yönlendirmelisinizi buradan daha detaylı analiz yaparak öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz.

Email bülteninizdeki linklere göz atın. Müşterilerinizin neredeki linklere ve hangi linke tıklamışlar? Sonuçların değişip değişmediğini görmek için farklı yerler ve farklı türde linkler deneyebilirsiniz. Google Analitik ile kampanyanızı entegre ederek demografik bilgileri toplamak ve analiz etmek, hedeflenen kampanyaları, uzmanlaşmış ilgi alanlarına sahip, çok özel gruplara göndermenize olanak tanır.

E-posta pazarlaması çok kolay ve ekonomik olduğundan, çok fazlada müşterilerinizi rahatsız etmeyin. İlk önce bu mesaj bana gelse okurmuydum diye düşünün. Ve neden okumalıyıma cevap bulun. Ve neden sizin hala üyeniz olmaya devam etmeliyime bakın. Doğal gönderim haftada iki keredir. Fakat aynı mesajı göndermeyin. Yukarıdaki ipuçlarını takip edin ve işinizin gelişimini seyredin.